C S C F R S I M E R I A

Încarcă

În perioada 13-15.04.2018 s-a desfășurat pe platoul Simeria, CUPA MONDIALĂ DE AEROMODELE la 6 clase de zbor:

  • planor A2;
  • planor A1;
  • propulsor B2;
  • motomodel FIC;
  • motoplanor electric FIQ si FIQ copii.

Au participat sportivi din 17 țări, județul Hunedoara fiind reprezentat de sportivi juniori și seniori de la C.S. Armata – Aurul Brad și copii de la Palatul Copiilor Deva – Filiala Brad. 

Din România au mai participat sportivi de la cluburile din Ploiești, Târgu-Mureș, Salonta și Pitești.

Singurii români care au obținut medalii sunt de la CSA Aurul Brad (2 medalii de argint) și un singur sportiv de la Salonta (o medalia de argint).

Concursul a fost organizat de C.S. Armata – Aurul Brad, Palatul Copiilor Deva, C.C. Cristurul-Secuiesc în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Tineret și Sport, Primăria Orașului Simeria, Clubul Sportiv CFR Simeria, Primăria Brad, ATTE-ONG Brad.

Competiția s-a bucurat de o participare masivă a străinilor datorită condițiile excelente de concurs, preconizându-se organizare unui campionat mondial sau european în următorii ani la seniori sau juniori.

CLASAMENT

Planor A2 – seniori

Locul I – Strobel Thomas – Germania

Locul II – Szijjarto Szilard – România

Locul III – Asringer Gerhard – Austria

Planor A2 – juniori

Locul I – Klobusicky Filip – Slovacia

Locul II – Grigorescu Denis – România

Locul III – Nagy Georgo – Ungaria

 Propulsor B2 

Locul I – Stefanchuk Stepan – Ucraina

Locul II – Krawiec Adam – Polonia

Locul III – Larsen Dag Edward – Norvegia

Motomodel FIC

Locul I – Burek Edward – Polonia

Locul II – Balisz Csaba – Ungaria

Locul III – Roger Lang – Anglia

Planor electric FIQ

Locul I – Milak Gabor – Ungaria

Locul II – Jancso Andras – Ungaria

Locul III – Kertes Gabor – Ungaria

Planor A1 – juniori

Locul I – Opalka Istvan – Ungaria

Locul II – Grigorescu Denis – România

Locul III – Furjes Gergely – Ungaria

 Planor A1 – seniori

Locul I – Opalka Istvan – Ungaria

Locul II – Nemeth Laszlo – Ungaria

Locul III – Fedyshin Roman – Ucraina

 Planor FIH – copii

Locul I – Grigorescu Denis – România

Locul II – Făcăleț Daniel – România

Locul III – Pârva Alexandru – România